Dobry antywirus jako pierwsza bariera obrony danych

virOchrona danych wymaga specjalnego oprogramowania. Najważniejszym elementem ochrony pozostaje jednak dobry antywirus. To na nim głównie spoczywa ciężar monitorowania działania całego systemu.

Ważnym elementem ochrony jest również oprogramowanie dla firm służące do archiwizacji danych. Tworzenie regularnych kopii zapasowych pozwala przywrócić dane nawet w przypadku fizycznego zniszczenia komputera. Należy pamiętać by wykonywane kopie zapisywać na niezależnych nośnikach. Co bowiem po kopii, która znajduje się fizycznie na tym samym komputerze co oryginalne dane.

Każdy system ERP wspiera tworzenie kopii i ich odzyskiwanie. Dzięki temu istnieje możliwość zautomatyzowania całego procesu. Zadaniem administratora jest jedynie kontrola poprawności tworzonych kopii.

Najważniejsza jest profilaktyka. Ważne by definicje bazy wirusów były zawsze aktualne. Ważne jest też zabezpieczenie sieci przed dostępem z zewnątrz. Na jednostce, która jest punktem dostępowym do Internetu należy skonfigurować w odpowiedni sposób firewall. Pozwoli to zablokować ruch na nieużywanych portach.

Organizacja zabezpieczeń z pewnością wpłynie również na wizerunek firmy. Środowisko biznesowe bardzo dobrze postrzega chronienie danych zarówno własnych jak i klientów.