LINUX w biurze

linuxW artykule tym po krótce postaram się przedstawić korzyści jakie można uzyskać z zastosowania systemu operacyjnego LINUX w biurze. Przedstawię najpierw w paru słowach, czym wyróżnia się Linux na tle innych systemów operacyjnych a następnie omówię zastosowania tego systemy w biurze.

Systemy operacyjne rodziny Windows tworzone są przez jedna firmę. Firma ta odpowiada za jakość tworzonych produktów, prowadzi dla nich wsparcie techniczne, do niej idą pieniądze od każdej sprzedanej kopii systemu operacyjnego. Z systemem Linux jest inaczej. System Linux jest rozprowadzany na podstawie licencji GPL (patrz archiwum, a więc jest zupełnie darmowy. Jedynie za co podczas zdobywania Linuxa będziemy musieli zapłacić to nośnik, na którym będzie zapisany system. Linux powstał około 9 lat temu. Początkowo zabawka pewnego studenta w dzisiejszych czasach stała się potężnym systemem operacyjnym, przez wielu uważany za najlepszy.

Jakie korzyści odniesiemy używając Linuxa ?

Otóż moim zdaniem w biurze może pełnić dwie główne czynności (lub obie jednocześnie):

  • pełnić rolę serwera biurowego
  • pełnić rolę stacji roboczej

Linux może być wykorzystywany jako:

– serwer plików: Linux może udostępniać przez siec komputerową przestrzeń na swoich dyskach. Potrafi posługiwać się wieloma protokołami od standardu Linuxa poprzez system Novell kończąc na SMB, czyli udostępnianie plików komputerom z Windows poprzez otoczenie sieciowe.

– serwer baz danych: wszyscy liczący się a rynku producenci baz danych wyprodukowali już wersje swoich produktów na Linuxa. Można więc zarządzać bazami, posiadając wszystkie jej możliwości.

– serwer drukarek: Linux potrafi obsłużyć wiele drukarek i wiele kolejek drukowania, potrafi sprawdzać prawa dostępu, działać jako serwer faxów.

– serwer heterogeniczny: Linux działa we wszystkich znanych środowiskach sieciowych, tak więc można go używać w sieci zarówno z komputerami z systemem Windows, DOS, Linux, OS/2 oraz innymi.
– router sieciowy: Linux bardzo dobrze nadaje się, jako komputer udostępniający sieć internet w naszej lokalnej sieci. Dzięki niemu, tanim nakładem, możemy mieć na każdym komputerze w biurze dostęp do globalnej sieci INTERNET. Oprócz tego Linux potrafi nas zabezpieczyć przed zagrożeniem z zewnątrz sieci działając jako firewall. Możemy również ograniczać dostęp do zasobów internetu zabraniając Pani Zosi z sekretariatu siedzieć na IRC, a panu Jankowi z magazynu dostępu do www, potrzebuje on tylko dostęp do FTP, aby wysłać stan magazynowy.

– serwer udostępniający zasoby: Właśnie takie usługi w internecie jak www, ftp czy mirc są udostępniane w internecie za pomocą systemów Linuxowych. Mimo, iż Linux nie króluje jeszcze jako stacja robocza to jako serwer internetowy jest używany w 75% całej infrastruktury internetu. Dzięki Linuxowi możemy posiadać własną domenę, a co za tym idzie własne strony WWW, pocztę e-mail, serwer ftp oraz wielu wielu innych i to u siebie w biurze – ponosimy jedynie koszt podłączenia do internetu – a to w dzisiejszych czasach posiada większość firm.

– stacja robocza: dzięki zastosowaniu środowisk graficznych KDE oraz GNOME możemy pracować równie wygodnie i na pewno wydajniej niż w systemie Windows. W Linuxie możemy spokojnie pracować na pakietach biurowych (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, bazy danych, programy do prezentacji). W Linuxie spokojnie i szybciej możemy surfować po stronach WWW, odbierać pocztę e-mail, rozmawiać przez irc itd.

Zastosowań Linuxa jest jeszcze dużo, dużo więcej a przekonać można się o tym tylko instalując go i używając. Możliwości na pewno są ogromne. Jest to wspaniała alternatywa dla tych, którzy liczą się z kosztami użytkowania biura oraz chcą mieć stabilny i wydajny system operacyjny.

Maciej Dutkowiak