Plusy i minusy cienkiego klienta

thinCienki klient jest innowacyjnym rozwiązaniem w środowisku IT, umożliwiającym obsługę aplikacji zaprojektowanej w architekturze klient serwer. Udogodnienie to może być wykorzystywane zarówno przez komputery, jak i przez wyspecjalizowane urządzenia nazywane terminalami komputerowymi.

Architektura thin client cechuje się przede wszystkim niezależnością od wykorzystywanej jednostki serwerowej. Co więcej, jej dużym atutem jest także stosunkowo nieduże zapotrzebowanie na tak zwaną moc przetwarzania. Nic więc dziwnego, że cienki klient jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem, wykorzystywanym już nie tylko w przemyśle czy w biznesie, ale również w wielu innych sektorach.

Dużym plusem cienkiego klienta jest możliwość centralnego zarządzania oprogramowaniem oraz małe wymagania dla sprzętów klienckich. Co więcej, warto także podkreślić, że aplikacje thin client są dość łatwe w obsłudze i dodatkowo nie wymagają rozbudowywania poszczególnych urządzeń wykorzystywanych przez klientów. Pozwala to na duże oszczędności.

Wadą cienkiego klienta może być jednak dość ograniczone działanie, bowiem tego rodzaju aplikacje na ogół są limitowane specjalnymi protokołami. Często podkreślanym minusem jest także stosunkowo wolna reakcja na polecenia użytkowników (jest to jednak związane w głównym stopniu z opóźnieniem sieci). Także w wielu aplikacjach webowych rozwiązanie thin client cechuje się ograniczonym interfejsem użytkownika.

Pomimo wyżej wymienionych wad rozwiązanie typu cienki klient cieszy się dość dużą popularnością na całym świecie. Tego rodzaju aplikacje zezwalają na korzystanie z tradycyjnych przeglądarek internetowych. Można je łączyć z różnymi systemami, na przykład z serwisami transakcyjnymi banków (dzisiaj bankowość elektroniczna jest przecież niesłychanie popularna).

Cienki klient umożliwia również obsługiwanie aplikacji za pośrednictwem telefonów komórkowych oraz serwisów głosowych. Mianem cienkiego klienta często nazywane są także platformy sprzętowe, cechujące się niewielką pamięcią RAM i okrojonym sprzętem komputerowym (bez twardego dysku). Takie parametry są idealne do uruchamiania aplikacji w formie tak zwanego trybu terminalnego. W takiej sytuacji na cienkim kliencie mogą być inicjowane jedynie niektóre aplikacje i programy, najczęściej te, które nie wymagają mocnych i stabilnych danych znajdujących się na platformie sprzętowej.