Czy stosowanie business intelligence ma sens?

biBusiness Intelligence to proces przekształcania danych w informacje, a informacji w wiedzę, która może być wykorzystana do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa. W rozumieniu czysto biznesowym BI można także definiować jako kombinację architektury systemu, aplikacji oraz baz danych, które razem umożliwiają prowadzone w czasie rzeczywistym analizy i przekształcenia, dostarczające potrzebną informację i wiedzę biznesowi.

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest to dość trudne. Odpowiedź na nie musi być jednoznaczna. Wszystko zależy od kontekstu w jakim stosujemy to pojęcie.

Business intelligence najłatwiej przedstawić jako koncepcje, która zakłada, że posiadamy pewne dane na podstawie, których uzyskujemy informacje. Zgromadzone informacje mają posłużyć nam do zdobycia wiedzy, która da nam podstawy do podejmowania decyzji. Jest to proces skomplikowany i często przez to nie daje jednoznacznych odpowiedzi.

Możemy go użyć do wspomagania podejmowanych decyzji ale nie należy całkowicie się na nim opierać. Żadne oprogramowanie nawet dla dużych przedsiębiorstw  nie podejmie decyzji za nas. Oczywiście taką decyzje łatwiej pojąć mając opracowane dane np. w postaci graficznej. Właściwość to została doceniona przez osoby używające te programy i stała się głównym motorem napędowym ich rozwoju.

Z reguły stosowanie business intelligence jako środka pomocniczego w podejmowaniu decyzji ma sens. Zastosowanie wszelkich reguł biznesowych często pozwala za zwrócenie uwagi na szczegóły, które początkowo wydają się nieistotne. Zawsze warto zanalizować wszelkie możliwości niż decydować tylko na podstawie częściowych przesłanek.