Optymalizacja przepływu informacji w firmie

erpGłównym elementem działalności każdej firmy jest nieustanny przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi działami. Są to np. raporty dotyczące sprzedaży czy aktualny stan magazynów. Często informacje z jednego działu są niezbędne przy podejmowaniu decyzji w innym. Skrócenie czasu przepływu tych danych z pewnością zwiększy efektywność zarządzania.

Czasy, gdy ręcznie przenoszono stosy dokumentów bezpowrotnie minęły. Dzisiejszym rozwiązaniem są integracyjne systemy informatyczne, które zarządzane odgórnie pozwalają na szybki przepływ dokumentów w organizacji. Praktycznie każde oprogramowanie dla przedsiębiorstw posiada własne rozwiązania.

Wielkość firmy decyduje czy jej zarząd zdecyduje się na rozbudowany system ERP czy zadowoli się mniej wymagającym nakładów oprogramowaniem. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Najważniejsza jest jednak jego efektywność. Nie ma sensu wdrażania skomplikowanego systemu ERP w małej firmie, gdyż nie spełni on pokładach w nim oczekiwania. Dobry program kadry i płace w tym przypadku będzie wystarczający.

Nie zważając na wielkość firmy warto zastosować system controlling. Pozwoli to na skupienie się na osiągnięciu konkretnego celu co z pewnością zaowocuje podjęciem odpowiednich działań. System kontroli sprawdza się szczególnie w dużych zakładach, gdzie łatwo stracić poczucie celu, którego osiągnięcie było planowane w początkowej fazie projektu.